Vi står overfor et glidende generationsskifte i flere af Nyreforeningens lokale kredse og skal i den forbindelse sammensætte nye og stærke lokale bestyrelser rundt om i landet. Har du lyst til at være med til at præge vores arbejde fremover, hører vi meget gerne fra dig!
Som medlem af en lokal bestyrelse deltager du i 4-5 møder om året, hvor bestyrelsen planlægger, udvikler aktiviteter og fordeler de forskellige opgaver, til glæde for nyresyge og pårørende. Du bliver en del af et stærkt lokalt fællesskab, som har gode traditioner og spændende arrangementer – samtidig er der plads til både forskellighed, nye idéer og friske input. Du får således muligheden for at bidrage til at skabe meningsfulde lokale aktiviteter og fællesskaber for nyresyge og deres pårørende samt sætte nyresagen på den lokale dagsorden.
Du behøver ikke at have en masse erfaring, blot lysten til at engagere dig med den tid og energi du har til det.
Samtlige lokale kredse holder generalforsamling i slutningen af januar eller i løbet af februar 2026, og her har du som medlem af Nyreforeningen mulighed for at stille op til bestyrelsen.
Flere af Nyreforeningen lokale kredse mangler en formand, kasserer og/eller bestyrelsesmedlemmer og suppleanter. Herunder kan du se, hvilke kredse der søger nye til bestyrelsen, hvornår de holder generalforsamling og hvem du kan kontakte, hvis du vil vide mere.
Kreds Nordjylland
Kreds Nordjylland har to ledige pladser i bestyrelsen, én til en etårig og én til en toårig periode.
De holder generalforsamling søndag den 1. februar 2026 kl. 11.00 – 15.30 på Tylstrup Kro, Tylstrupvej 36 i Tylstrup.
Du kan læse mere om arbejdet i Nordjyllands bestyrelse her, og du kan ringe eller skrive til formand Gunner Nielsen på gunner.nielsen@gmail.com eller på tlf. 20 23 33 72, hvis du har spørgsmål.
Kreds Midtjylland
Kreds Midtjylland søger en ny formand.
De holder generalforsamling søndag den 22. februar 2026 kl. 11:45 – 16:00 på Golfhotel Viborg, Hans Tausens Alle 2, Viborg.
Du kan læse mere om opgaven som formand her, og du kan ringe eller skrive til afgående formand Svend Aage Pedersen på svap@eyesee.dk eller tlf. 20 87 94 41, hvis du vil vide mere om posten som formand.
Kreds Østjylland
Kreds Østjylland har plads til flere bestyrelsesmedlemmer.
De holder generalforsamling søndag den 22. februar 2026 kl. 11:00-17:00 på Sabro Kro, Viborgvej 780, Sabro.
Du kan læse mere om, hvad det indebærer at sidde i en lokal bestyrelse her, og du kan ringe eller skrive til formand Thomas Clausen på nyre.clausen@gmail.com eller tlf. 40 97 83 59, hvis du vil høre mere om arbejdet i bestyrelsen.
Kreds Sydøstjylland
Kreds Sydøstjylland søger en ny formand, kasserer, revisor samt bestyrelsesmedlemmer og suppleanter.
De holder generalforsamling torsdag den 8. februar 2026 kl. 12:00 – 17:00 på Fuglsangcentret, Søndermarksvej 150, Fredericia.
Du kan læse mere om de forskellige roller i bestyrelsen her, og du kan ringe eller skrive til afgående formand Rita Bruun på erbruun@gobel.dk eller tlf. 21 78 76 43, hvis du vil vide mere om arbejdet i bestyrelsen.
Kreds Sønderjylland
Kreds Sønderjylland søger en ny formand, to bestyrelsesmedlemmer og to suppleanter.
De holder generalforsamling lørdag den 21. februar 2026 fra kl. 10.00 til ca. 15.30 i Frivillighedens Hus, Perlegade 50, 6400 Sønderborg.
Du kan læse, hvad det kræver at være formand og bestyrelsesmedlem her, og du kan ringe eller skrive til næstformand og kasserer Lilly Mogensen, tlf. 21 72 03 05 eller lillym@stofanet.dk, hvis du vil vide mere om bestyrelsesarbejdet i Sønderjylland.
Kreds Københavns omegn
Kreds Københavns Omegn søger tre bestyrelsesmedlemmer, to suppleanter samt en kasserer.
De holder generalforsamling lørdag den 28. februar 2026 fra kl. 13.00 til cirka kl. 16.00 i Medborgerhuset, Taastrup Hovedgade 71, Taastrup.
Du kan læse mere om, hvad et bestyrelsesmedlem laver her, og du kan ringe eller skrive til Lis Videbæk på tlf. 40 75 20 45 eller mail lis.flong36@gmail.com og høre mere om Nyreforeningen og de forskellige opgaver.
Andre kredse
Bor du i en af Nyreforeningens andre lokale kredse, så skal du vide, at vores andre kredse også bliver glade for ekstra hænder i bestyrelsen eller til at hjælpe til ved arrangementer. Du kan se alle Nyreforeningens lokale kredse her, og du er velkommen til at kontakte din kredsformand og høre mere om deres arbejde og opgaver.